Každé ráno slýchám, jak lidé startují své motory do ranního ticha, aby své rozespalé tělo dostali do práce. Podle zvuku už vím, které komu patří. Jsou to věrní posluhovači, miláčci, plechovky, pojízdné přehrávače, káry s nabušeným motorem, autíčka různých jmen a barev. Jednoduše řečeno, auto, je dalším vyšperkovaným členem rodiny. Věrný pomocník každodenního života.

Z mého pohledu a životních zkušeností, po pár kolizích a poruchách, se můj pohled na tento dopravní prostředek trošičku změnil. Beru auto v první řadě jako zbraň, kterou nemusíme nutně ohrozit sami sebe, ale spíše druhé, nic netušící chodce. Vím, je to trošku přitažené za vlasy, ale ohromnou silou x koní pod kapotou, se v rukách člověka může lecos zvrtnout. A mluvit o alkoholu a drogách snad ani nemusím.

Člověk je zvláštní tvor, v jeho rukách vznikají věci, které mu pomáhají život dělat jednodušším, ale na druhou stranu právě ony věci z lidí dělají závislé otroky. Kompenzovat si svou maličkost a sebedůvěru tím, že si pořídím extra, super auto za milion, lovit na něj "baby" a ukazovat tím svou nezávislost je docela běžný jev.

Zaujala mne jedna reklama na autorádio. Pointa byla v tom, že tak jako šaty dělají člověka, ono autoradio dělá auto, tedy auto je jakási skořápka pro kvalitní obsah. Platí to tak i u lidí? Dnes má mazlíčka na čtyř kolech snad každá domácnost. Nemyslím si, že jsme na tom s ekonomikou tak špatně, když v celém městě není kde zaparkovat. Není to zbytečný přepych, který nutně odnáší příroda a naše svaly už neznají, co to je dojít si pěšky nakoupit?

Moc bych si přála dožít se "teletranspotu". Jednak mívám cestovní horečku, potom mi taky bývá špatně, takže většinu cestování prospím a také toho času stráveného v kolonách a na děravých cestách. Ale v tomhle ohledu jsem skeptická, automobilový průmysl je odvětví, které dává práci milionum lidí. Ať už to jsou výrobci, pumpaři, autoklempíři atd. atd.

Dávejte veliký pozor, aby se z vašeho miláčka nestal vrah. Spěchejte pomalu a buďte ohleduplní, v životě člověk prožije jenom to co má prožít. Pokud dnes půjdete do práce, nebo nakoupit pro změnu pěšky, uděláte něco pro své tělo, přírodu, peněženku a možná potkáte někoho, koho by jste v autě ani koutkem oka nezahlédli.

Malé město
Kresba, počítačová grafika
Benátská noc
Nanotechnologie
Zuřivost