Je páteční únorové ráno, černá káva mi provonila pokoj, občas zaslechnu z venku auto řítící se přes hory tajícího sněhu a jinak jsem plna očekávání, jak piják, čekající na svou kaňku. Těším se na jaro, na sluneční paprsky a i když slunce na nosích vykouzlí pihy, které se mi u druhých líbí, ale u sebe je téměř nesnáším, ale zase nejsem takový narcista, abych svou kůži trápila bělícími krémy a babími recepty.

Teď mne napadlo, že nosy, jsou vlastně docela trefnými “středy našich vesmírů”. vemte si, kolik je na toto téma vyřčených pořekadel. Například: “Podle nosa poznáš kosa”, “Jdi přímo za nosem”, “Závidí mu nos mezi očima.”, “Nevidí si na špičku nosu”, nebo profláklé filmové repliky ” Kámo, dej si pozor, nebo dostaneš přes frňák” nebo “Nemáš strkat nos do cizích věcí”. Jakoby vše nasvědčovalo tomu, že tato část našeho těla je více než důležitá, zvlášť jde-li o naše ego. Možná je to tím, že tento vrcholek má na našem těle klíčovou určující roli, podle které nás druzí poznají na první pohled. Různé tvary nás nutí lidi dělit do skupin, i když toto škatulkování opravdu neuznávám. Vemte si, kolik lidí, je kvůli určenému ideálu krásy schopno takového extrému, jakým je plastická operace. Kolik lidí je ochotna utratit spoustu peněz pro to, aby se někomu podobali a získali tak část jeho identity, jejich “střed vesmíru”.

Jako malá jsem si se svým nosem užila také spousty legrace, už v první třídě jsem měla přezdívku “Sandokan”, protože jsem nebyla ochotna být terčem posměchu. Sice jsem získala pirátskou přezdívku, ale na druhou stranu, měla jsem klid od všech raubířů ve třídě. V dospělosti to už je jiná sorta, je zajímavé, že to co v mládí vypadá sice roztomilé, ale nijak zvlášť přitažlivě, s přibývajícími roky získává tato část na originalitě. Nedokážu si vysvětlit, proč působím na některé lidi exoticky.

Takže na závěr tohoto prapodivného článku, který se k mému překvapení ubírá uplně jiným směrem, než jsem původně chtěla, bych ráda řekla….. Lidi nejsou krásní z principu, protože zapadají do určitého prototypu ideálního člověka, lidé jsou úžasní právě tím, že je každý jiný a právě malé detaily, které je činí odlišnými jsou těmi třešničkami na dortě. Ideální krása se brzy okouká a zvadne. Milujte své nosy, ať už to jsou frňáky, nosíky nebo bambule. I když jim sluníčko vykouzlí pár pih, vždy vám ukáží tu správnou cestu, dodají vašemu životu voňavý nádech, upozorní na věci, které nejsou zrovna “to pravé ořechové” a co je nejdůležitější, jsou Vašimi “středy vesmíru”. P.

Nesouměrná
Okovaný
Smutek
Turbulence